Pomnik Powstańców Śląskich

Zapewne nie każdy mieszkaniec Katowic wie, że "Skrzydła" są wyjątkowe pod tak wieloma względami.

Zbudowany w 1967 roku pomnik jest największym i najcięższym w Polsce! W odróżnieniu od wielu podobnych konstrukcji miał nie jednego, ale aż dwóch projektantów. Pierwszym (odpowiedzialnym za formę rzeźbiarską) był profesor Grzegorz Zemła. Natomiast koncepcję architektoniczną "Skrzydeł" stworzył Wojciech Zabłocki.

Nietypowe jest także usytuowanie Pomnika Powstańców Śląskich. Znajduje się on tuż obok innych symboli miasta – ronda imienia generała Jerzego Ziętka i Przedsiębiorstwa Widowiskowo-Sportowego SPODEK. Jednak nie dlatego został zlokalizowany w samym centrum Katowic. "Skrzydła" są przede wszystkim miejscem pamięci - stanęły na dawnym cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej. Mogiły poległych przy wyzwalaniu Katowic w 1945 roku ekshumowano i przeniesiono na nowe miejsce spoczynku w Parku Kościuszki.

Istotną rolę pełni również kształt pomnika. Każde ze skrzydeł upamiętnia jedno z powstań śląskich, odbywających się kolejno w 1919, 1920 i 1921 roku. Wszystkie są symbolem trudnej drogi do wolności, a jednocześnie przypominają o waleczności i poświęceniu naszych przodków.

"Skrzydła" są uważane za "jeden z najlepiej zaprojektowanych pomników w Polsce" i bardzo charakterystyczne miejsce Katowic. Niewielu jednak wie, że ten symbol Górnego Śląska, choć został odlany w Zakładach Urządzeń Technicznych w Gliwicach, został nam podarowany przez... społeczeństwo Warszawy.