Wiadomości z Katowic

Katowice mają nowy zabytek. Dobrze go znamy!

  • Dodano: 2023-09-05 14:00

Znana modernistyczna bryła nie da się pomylić z niczym innym, wiedzą o tym dobrze mieszkańcy Dąbrówki Małej. Transatlantyk przy ul. Hallera 72 trafił na listę zabytków, w końcu.

Nietuzinkowa bryła reprezentuje modernizm z elementami stylu funkcjonalistycznego i okrętowego. Widoczny z daleka, charakterystyczny belweder o półeliptycznym, półkolistym kształcie, który przypomina element konstrukcyjny statku znają wszyscy w okolicy. Dumnie wznosi się ponad wysokie ogrodzenie porośnięte bluszczem, jakby płynął przez miejską zieleń.

Budynek otwarto oficjalnie w roku 1937, wraz z parkiem (plan tzw. ogrodu jordanowskiego), po wojnie utworzony tu park miejski. Za projekt odpowiadał prawdopodobnie architekt Kazimierz Wędrowski.

W budynku od lat mieści się przedszkole.

Podobny gmach stanowi siedzibę ZHP Hufca Katowice im. Bohaterów Wieży Spadochronowej, przy ul.Barbary. 

Informujemy, że w dniu 28 lipca 2023 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1234/23 został wpisany budynek przedszkola przy ul. gen. Józefa Hallera 72 w Katowicach - Dąbrówce Małej. 


Budynek nowego przedszkola w Dąbrówce Małej przy obecnej ul. gen. Józefa Hallera 72 wzniesiono z inicjatywy ówczesnego naczelnika gminy Dąbrówka Mała − Augustyna Rzepki. Modernistyczny obiekt miał powstać wraz z całym założeniem planistycznym ogrodu jordanowskiego (obecny pl. Żołnierzy Września) w miejscu wcześniejszych ogródków działkowych. Całe założenie zaprojektował prawdopodobnie Kazimierz Wędrowski. Budowę sfinansowały między innymi: gmina, władze wojewódzkie oraz gminne stowarzyszenia. 


Obiekt otwarto w 1937 r. Budynek posiada cechy stylu funkcjonalistycznego wraz z elementami stylu okrętowego. W literaturze często pojawia się błędna informacja, że na jego dachu zaprojektowano niewielki basen, podczas gdy płaski dach pokryty papą utrzymuje się na drewnianej więźbie. W przedszkolnym ogrodzie usytuowano pierwotnie pergolę, piaskownicę i dwa betonowe baseny. Obecnie w budynku mieści się Miejskie Przedszkole nr 38 (wchodzące w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Katowicach). 


Po II wojnie światowej ogród jordanowski stał się parkiem miejskim, na którego terenie 18.09.1960 r. odsłonięto pomnik ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców Dąbrówki Małej. Budynek przedszkola zachował się w zasadniczo niezmienionym stanie, z oryginalną pierwotną bryłą, posiadającą charakterystyczny półeliptyczny belweder, przez co obiekt określany jest mianem „transatlantyku”. - czytamy na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.


 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również